...czyli kilka słów o rozterkach RPG-owca/ czytacza po raz jedenasty.
Swoje pierwsze kroki na gruncie czytelniczym stawiałam w szkole podstawowej, powoli odkrywając, że książki to nie tylko nudne lektury pokroju, chociażby, „Karolci” Marii Krüger. Nawiasem mówiąc, tę ostatnią uważałam za nieciekawą do tego stopnia, że jedynym sposobem, abym poznała jej treść było czytanie mi jej na głos przez moją mamę. To nie tylko uchroniło mnie przed jedynką za nieznajomość treści lektury, ale też nieco uodporniło. Na tyle, abym zdołała przebrnąć przez „Przygody Filonka Bezogonka” - w bólach, lecz w pełni samodzielnie.
Krótko po tym odkryłam Harry'ego Pottera, który całkowicie podbił moje dziecięce serce. Wtedy na polskim rynku dostępne były dopiero dwa tomy – zaczątek przyszłej kolekcji, książki, które pierwsze pojawiły się na mojej półce. Wciągnęły mnie zupełnie – nie miałam ochoty opuszczać Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie do tego stopnia, że „Kamień filozoficzny” i „Komnatę tajemnic” przeczytałam chyba kilkanaście razy.
Pozostawało też dojmujące uczucie niedosytu, które nie pozwalało mi sięgnąć po żadną inną lekturę.
Rozstanie z dobrą książką bywa bowiem naprawdę trudne. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy nowości pojawiają się na rynku w tak szybkim tempie, że nie sposób nadążyć z czytaniem. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz pozwoliłam sobie wrócić do jakiejś lektury – widok nieustannie rosnącego stosu książek cierpliwie czekających na swoją kolej skutecznie wybija mi z głowy tego rodzaju fanaberie.
Stąd też uważam, że, jeśli mowa o objętości liczonej w tomach, trylogia jest najlepszą formą, w jakiej podaje się literaturę czytaną dla przyjemności. Jednotomowe historie, nawet, jeśli są kompletne, z elegancko zamkniętym zakończeniem, pozostawiają po sobie ogromny niedosyt. Ten zaś sprawia, że potem trudno sięgnąć po coś nowego – a czas goni, inne książki czekają. Trylogie pozwalają w pełni nacieszyć się opowiadaną historią, a nawet trochę się nią znudzić. Nie jest to jednak znudzenie, które wiąże się z przebijaniem się przez wielotomowe sagi. Przy piątym tomie ma się serdecznie dość, jednak szacunek dla literatury nie pozwala porzucić cyklu, nie dobrnąwszy wcześniej do końca.
Znudzenie, o którym tu mowa, ma zupełnie inny charakter. Sprawia, że ostatni tom zamyka się z przyjemnym uczuciem ulgi i poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku. Potem można z czystym sumieniem odłożyć na półkę wszystkie trzy tomy i bez bólu sięgnąć po nowe pozycje.
Być może właśnie dlatego czwarty tom cyklu Mike'a Careya o londyńskim egzorcyście, Feliksie Castorze zaczyna mnie już odrobinę męczyć. A przecież przede mną jeszcze piąty. Może po prostu nie należało czytać tego wszystkie na raz.
Mój błąd.
Być może właśnie dlatego czwarty tom cyklu Mike'a Careya o londyńskim egzorcyście, Feliksie Castorze zaczyna mnie już odrobinę męczyć. A przecież przede mną jeszcze piąty. Może po prostu nie należało czytać tego wszystkie na raz.
Mój błąd.
Moje początki z czytaniem wyglądały podobnie. "Ania z zielonego wzgórza" i seria "Jeżycjada" to były pierwsze książki po jakie sięgnęłam z własnej woli :) Gdy w Polsce pojawił się Harry Potter, a miałam wtedy jakieś 12 lat, zawładnął mną całkowicie, czytałam prawie każdą część po kilka razy ;)
OdpowiedzUsuńZgadzam się co do tych trylogii, jedna książka stanowiąca zamkniętą całość to dla mnie zwykle za mało. Trylogie wydają się najbardziej optymalne. Chociaż i tak wpakowałam się już nie raz w wielotomowe cykle. Dobrze, gdy takowy jest już ukończony, gorzej, gdy mamy do czynienia z czymś w stylu "Pieśni Lodu i Ognia" Martina ;)
Martin jest w ogóle specyficzny: na kolejne tomy czeka się latami, więc kiedy książka wreszcie ukaże się na rynku, czytelnik rzuca się na nią z pazurami. Poza tym, jest niestety, bardzo nierówny, jeśli chodzi o poziom poszczególnych tomów, przez co tym bardziej trudno przełknąć całość cyklu "na raz" - na przykład po to, żeby sobie odświeżyć przed wydaniem kolejnego tomu.
OdpowiedzUsuńJak ja się cieszę, że mogłem zacząć przygodę z fantastyką od "Władcy pierścieni", kronik Narni, czy "Conana" a Harrego Pottera przeczytałem dopiero kilka lat później (co, nawiasem mówiąc, uchroniło mnie przed stratą czasu, jaką byłoby dla mnie czytanie więcej niż jednego tomu).
OdpowiedzUsuńOsobiście Harry'ego Pottera bardzo lubię - zetknęłam się z nim wcześnie, mając bardzo niewielkie doświadczenie z literaturą, toteż jest moje uczucia są trwałe i absolutnie bezwarunkowe. :)
OdpowiedzUsuńPrzeczytałem ostatnio "The Amazing Adventures of Kavalier & Clay" i myślę sobie (uwaga, stwierdzenie intencjonalnie prowokujące i nie do końca poważne), że może jest tak, że jeśli pojedyncza, zamknięta powieść pozostawia Cię z uczuciem niedosytu, to po prostu autor zrobił coś nie tak ;). A może to po prostu tak się teraz pisze, bo wszyscy przyzwyczaili się do cykli?
OdpowiedzUsuńA może to po prostu kwestia czytelniczego apetytu.
Wręcz przeciwnie - jeśli pojedyncza powieść pozostawia mnie z uczuciem niedosytu, autor spisał się na medal i chcę jeszcze! :)
OdpowiedzUsuń