Pierwszy rok machinacji

share and show love
Z kilku względów, które w większości przemilczę, dokładnie rok temu Machina parowa została puszczona w ruch po raz pierwszy. Nie zamierzam jednak ukrywać, że najważniejszym z nich był – jakież to przyziemne i babskie! - wygląd zewnętrzny. Znaleziony w gdzieś w czeluściach Internetu layout, który służy mi do tej pory, spodobał mi się do tego stopnia, że nie mogłam go nie wykorzystać. 

Od czego czasu Machina działa nieprzerwanie, nawet jeśli mechanizm czasem buntowniczo zgrzyta, domagając się naoliwienia zębatek i trybików. 

Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak rozległa jest polska blogosfera RPG, nie sądziłam też, że ktokolwiek będzie Machinę parową czytał, zwłaszcza że tempo dodawania kolejnych wpisów może pozostawiać wiele do życzenia. Tymczasem podczas tego roku blog zyskał 27 obserwatorów oraz zaliczył ponad 10 tysięcy odwiedzin. W tym czasie udało mi się opublikować 42 wpisy. Największą popularnością cieszyła się notka Mikołaj RPG, a także wpisy rozpoczynające i podsumowujące prowadzoną przeze mnie 24. edycję Karnawału blogowego RPG. Co dla mnie szczególnie ważne, wnioskując z ilości wejść, doceniliście również almanachowy tekst Graj solo!, a także recenzję Castle Falkenstein. Dodam jeszcze, że czasem na bloga trafiają czytelnicy z przypadku, skierowani na złą ścieżkę przez Google; zwykle ci nieszczęśnicy chcą dowiedzieć się jak wygląda "tradycyjny strój krakowski" lub przeczytać "streszczenie książki Życie codzienne w Galii Merowingów".

Dotychczas Machina parowa cieszy się pozytywnym zainteresowniem, co z kolei cieszy mnie, a po trosze również niezmiennie zaskakuje. Co więcej, widać to nie tylko w statystykach i komentarzach. Zdarzało mi się spotykać na konwenatch osoby, jeszcze wtedy zupełnie mi obce, które zerkały na mój identyfikator, aby następnie oświadczyć: O, Ty jesteś Blanche! Czytam Twojego bloga!. To szalenie miłe, a przy tym bardzo motywujące do dalszej blogowej działalności, która, mam nadzieję, zdoła przetrwać kolejny rok.

***
Z okazji pierwszych urodzin Machiny parowej postanowiłam powtórzyć pamiętnego Mikołaja RPG, tym razem w formie typowego giveawaya. Każdy kto zostawi pod tą notką komentarz ze swoim adresem e-mail [1], będzie miał szansę dostać ode mnie podręcznik podstawowy do drugiej edycji Changelinga oraz dodatek Freeholds and Hidden Glens. Losowanie - w postaci rzutu kostką, chyba że po drodze znajdę jakiś sprytny programik, który zrobi to za mnie - odbędzie się w sobotę, 7 kwietnia.


[1] lub czymkolwiek, co pozwoli się nam skontaktować.

8 komentarzy:

 1. Komentuję ponieważ fajny wpis podsumowujący :) I to wcale nie ma nic wspólnego z nagrodami*
  Gratuluję z okazji roku prowadzenia i życzę kolejnych k20+40 ;) Zacna inicjatywa i to już druga. Félicitations!

  *
  Blanche nie dorzucaj mnie proszę do puli podczas losowania. Komuś innemu na pewno bardziej się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzadko komentuję Twoje wpisy, ale za każdym razem czytam je z ogromnym zainteresowaniem. Gratuluję wytrwałości i oby tak dalej:) No i poczytałbym coś jeszcze na temat Castle Falkenstein.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Od czego czasu Machina działa nieprzerwanie, nawet jeśli mechanizm czasem buntowniczo zgrzyta, domagając się naoliwienia zębatek i trybików."

  Ruskie czołgi też czasem buntowniczo zgrzytają, domagając się naoliwienia zębatek i trybików - a mimo to (i mimo innych "niedogodności" ;]), suną do Berli... ekhym, do przodu :P.

  Czego i Twojej machinie życzę, jako często "wpadający" z mego Ogrodu towarzysz ;).

  Peace,
  Skryba.

  PS. Mój mail znasz :P.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy okazji, skoro już tu (to znaczy tu: http://cghub.com/images/view/220972/ ) jestem, najlepszego!
  Proszę, by do puli mnie nie dopisywać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pisz dalej i niech para nie idzie w gwizdek. :) Tylko kopie wrzucaj na Poltka, bo się cieszą popularnością. :D

  A Changellinga chętnie bym wygrał dla żony: repek@polter.pl :D

  Pozdro!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaglądałam tu parę razy, ale jakoś zawsze było mi bliżej na Poltera z komentarzami. Ale blogspot jest bardziej user-friendly, to się będę pojawiać częściej ;)

  Życzę wytrwałości. Blog to wcale nie taka prosta sprawa i często nie można się od niego uwolnić (ja od swojego nie mogę od 8 lat:P)

  WoD mnie jakoś nie kręci (chociaż 'Changeling' nawet brzmi ciekawie), poza tym to mój pierwszy komentarz tutaj, więc byłoby to nie fair, gdybym przypadkiem wygrała ;)

  Pozdrawiam,

  Szpon

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja zaś skomentuję by pogratulowac, chociaż wolę Twoje wpisy polterowe ze względu na wygodę (jak wiadomo dla nas, leniwych mężczyzn jest to niezwykle istotne :) )
  Ale wciąż, gratulacje się należą, toteż niniejszym składam.
  Twój Pierwszy Fan, zigzak ;)

  A co do losowania - e-mail masz, ale nie wiem czy wogóle jest sens wrzucac mnie do losowania, skoro nagrodziłaś mnie w poprzedniej inicjatywie. Gdybym przypadkiem został wylosowany, mogłyby powstac pytania o stronniczośc :)

  OdpowiedzUsuń
 8. @Bielow: Merci. :)

  @Xolotl: CF na pewno będzie się pojawiał, bo to z byt dobry system, żeby o nim nie pisać; planuję kiedyś zrobić przegląd dodatków, szczególnie, że już niewiele brakuje mi do kompletu. :)

  @zigzaku: Rozumiem kwestię wygody, ale jak zaznaczyła Szpon, blogger jest zdecydowanie bardziej user friendly.

  OdpowiedzUsuń

comments